Postojowe po nowemu. ZUS udostępnia nowy wniosek.

nowy wniosek ZUS świadczenie postojowe

ZUS udostępnia wniosek dla starających się o postojowe, których zleceniodawca nie chciał się o to dla nich postarać. By go wypełnić, trzeba spełnić jednak określone warunki. Trzeba też mieć możliwość elektronicznego go złożenia. Jak to zrobić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) opublikował nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku.
Wniosek ma symbol RSP-CZ i można go przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie. Pozwala na to tarcza antykryzysowa 4.0.
Dotyczy to jednak tylko tych, którym zleceniodawca odmówił złożenia wniosku o świadczenie postojowe. Ponadto musi też spełniać inne warunki. Jego zleceniodawca musiał mieć przestój w działalności w wyniku COVID-19.
Umowa wiążąca obie strony musi być też zawarta przed 1 kwietniem 2020 r., ponadto przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi być niższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS. Czyli nie może przekroczyć kwoty 15 994,41 zł.

Może do tego również posłużyć profil zaufany, podpis kwalifikowany. Ostatecznie też można to załatwić podczas wizyty w placówce ZUS. W takim przypadku pracownik sali obsługi klientów na dowolnym stanowisku potwierdza nasze dane i zakłada profil.
Na PUE ZUS wnioski elektroniczne o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej trzeba podpisać. Wniosek RSP-CZ można podpisać za pomocą funkcji podpisu profilem PUE. Po wypełnieniu wniosku trzeba kliknąć przycisk "podpisz profilem PUE" i wniosek jest wysłany do ZUS. Jest to najprostszy sposób autoryzacji i nie wymaga żadnych dodatkowych czynności czy opłat.
Wnioski elektroniczne są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.
Na wnioskach o ponowną wypłatę świadczenia postojowego zostało też dodane pole, w którym można podać numer rachunku bankowego. To uwzględniać ma sytuację, kiedy wnioskujący zmienił bank, stara się o kolejną wypłatę świadczenia. 







Komentarze

  1. A jak jest teraz aktualnie z postojowym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pracując w gastronomi dostaniemy postojowe??

      Usuń
    2. O! i właśnie z forum człowiek dowie się najwięcej ! :) dzięki

      Usuń
  2. Dzisiaj była konferencja premiera, będzie postojowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/kolejny-pakiet-pomocowy-z-antykryzysowej-tarczy-branzowej-zwolnienie-z-zus-dodatkowe-swiadczenie-postojowe-zniesienie-oplaty-targowej

      Usuń
  3. A co z reszta branż, bo ja już czegoś nie rozumiem

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie. Co z resztą, bo ja zupełnie inną reprezentuję.. :/

    OdpowiedzUsuń
  5. Jest to na pewno duża szansa na przetrwanie dla wielu firm, trzeba próbować i liczyć na to, że w końcu wszystko się ustabilizuje. Można też szukać i pomocy w innych miejscach. Porady biznesowe od https://kpmgspot.pl/produkt/zachety-br-w-dobie-pandemii/ sprawdzą się na pewno, wykonują tu też audyty firm.

    OdpowiedzUsuń
  6. Skoro mówimy o firmach i biznesie to polecam sprawdzić na stronę https://cloudferro.com/ ta firma świadczy usługi chmury obliczeniowej oraz specjalizuje się w wielkich zbiorach danych. Sprawdźcie koniecznie na ich rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze, że trafiłam na bloga o tej tematyce, ponieważ jestem w trakcie rozwijania nowego biznesu. Z tego powodu staram się stale poszerzać wiedzę w tym zakresie. Oprócz tego skontaktowałam się adwokatem, który pomaga w doborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności gospodarczej.

    OdpowiedzUsuń
  8. Cieszę się, że powstał taki wpis i udało mi się na niego natrafić. Opisane dokładnie i konkretnie. Dzięki i pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny wpis. Można znaleźć u Ciebie masę rzetelnych informacji!

    OdpowiedzUsuń
  10. Dużo wartościowych treści

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciężko jest utrzymać swój biznes teraz po pandemii koronawirusa i przy trwającej za granicą wojnie. Ciężko też o dobrych pracowników, którzy potrafią rozmawiać z naszymi klientami. Ważne jest, aby o to zadbać.

    OdpowiedzUsuń
  12. wspaniały blok i fajne treści

    OdpowiedzUsuń
  13. No niestety teraz po pandemii wielu firmom jest bardzo ciężko. Jeśli chodzi o pracowników to odpowiednie podejście pracodawcy jest tez istotne. Warto organizować różnego typu kursy i szkolenia. Również studia kierunkowe mogą pomóc w rozwoju pracownika niezależnie od szczebla w strukturach firmy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Jak dobrze, że mamy ten etap za sobą. Tyle ludzi bez pracy, cięcie budżetu, obostrzenia, pozamykane restauracje i siłownie - to był straszny cios dla biznesu. Ale też rozwinęły się niektóre gałęzie jak transport a zwłaszcza kurierka

    OdpowiedzUsuń
  15. Na szczęście biznes związany z koronaświrusem mamy za sobą. Gdy już można było wrócić do biur oraz wyjść do baru i zacząć się spotykać zorganizowaliśmy dla pracowników wieeelką imprezę z atrakcjami. Tak ku uciesze koronawirusa i wszyscy jesteśmy cali i zdrowi :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Posiadając własną firmę warto też pomyśleć o takim rozwiązaniu jak leasing samochodów dostawczych. Sami nie tak dawno skorzystaliśmy z tej oferty i faktycznie okazała się ona dla nas mega korzystna

    OdpowiedzUsuń
  17. Szczerze mówiąc sama posiadam własną firmę. Nawet od jakiegoś czasu szukam dobrej oferty jeśli chodzi o leasing i póki co znalazłam korzystne rozwiązanie, z którego prawdopodobnie skorzystam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz