Mikropożyczka 5000 zł – pytania i odpowiedzi

1. Czy umorzenie mikropożyczki stanowi przychód do opodatkowania?

Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach określonych w ust. 7 Tarczy Antykryzysowej nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy w KPiR bądź Ewidencji przychodów zobowiązany jestem wykazać otrzymanie pożyczki?

Nie, jako że ma charakter zwrotny, pożyczka nie musi być zaewidencjonowana w wyżej wymienionych ewidencjach.

3. Czy wypłacone odsetki związane z pożyczką stanowią koszt podatkowy?

Tak, jeśli pożyczka została przeznaczona na wydatki związane z działalnością gospodarczą, które spełniają warunki do uznania je za KUP.

4. Czy sfinansowane pożyczką wydatki mogą stanowić koszt podatkowy?

Tak, o ile spełniają definicję kosztu uzyskania przychodu zawartą w art. 22 ustawy o PIT. Więcej na ten temat: Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

5. W jaki sposób liczyć stan zatrudnienia?

Zgodnie z art. 7 ust. 3. ustawy Prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Natomiast w przypadku niezatrudniania pracowników w rozumieniu wskazanego aktu prawnego w stanie zatrudnienia należy podać „0”. Z kolei w przypadku np. zatrudnienia pracownika na ½ etatu należy wskazać „0,5”.

6. Co w przypadku, gdy nie spełnia się warunków do umorzenia pożyczki?

W sytuacji, gdy podatnik nie spełni warunków do umorzenia pożyczki lub nie złoży w odpowiednim terminie wniosku, ma obowiązek spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

7. Czy trzeba wykazać spadek obrotów działalności lub utratę dochodów?

Nie, wniosek ani warunki pożyczki tego nie wymagają.

8. Czy mogę korzystać też z innych świadczeń w ramach Tarczy Antykryzysowej?

Tak. Zaciągnięcie mikropożyczki nie powoduje utraty możliwości skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS czy ze świadczenia postojowego bądź innych pomocy udzielanych przez państwo.

9. Czy jeśli jestem zatrudniony na umowę o pracę i prowadzę działalność gospodarczą, mogę wnioskować o mikropożyczkę?

Zgodnie z informacją uzyskaną w PUP zatrudnienie nie powoduje utraty możliwości skorzystania z mikropożyczki.

10. Czy do wniosku należy dodać załączniki?

Tak, do wniosku należy dołączyć również:

- umowę pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy – wg określonego wzoru (plik w formacie pdf), w dwóch egzemplarzach

- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19

- kopię pełnomocnictwa (o ile dotyczy).

11. Czy muszę udokumentować, na co została wydana pożyczka?

Nie, we wniosku wystarczy oświadczyć, że pieniądze z pożyczki zostały przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej takich jak np. opłacenie podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.

12. Czy podatnik rozliczający się na podstawie karty podatkowej może skorzystać z pożyczki

Tak, podatnik rozliczający się za pomocą karty podatkowej spełniający definicję mikroprzedsiębiorcy (bez spełnienia warunku o zatrudnieniu) jak najbardziej może skorzystać z pożyczki

13. Jeśli prowadzę działalność gospodarczą i jestem ubezpieczony w KRUS mogę skorzystać z mikropożyczki?

Tak, jeśli spełniony jest warunek dotyczący posiadania działalności przed 1 marca 2020 r. W przepisach dotyczących mikropożyczki oraz samej umowy nie ma wzmianki o tym jaka jest wymagana forma ubezpieczenia.

Reasumując, mikropożyczka 5000 zł z pewnością pomoże przedsiębiorcom w sfinansowaniu bieżących wydatków, zwłaszcza że ma zdecydowanie niższe oprocentowanie niż pożyczki oferowane przez banki. Dodatkowo dużym atutem jest fakt, że będzie można ją umorzyć, jeżeli od momentu udzielenia pożyczki podatnik przez trzy miesiące będzie prowadził działalność gospodarczą.


Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-mikropozyczka-5-000-zl-pozniej-mozesz-ja-umorzyc

Komentarze