Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

W ramach tarczy antykryzysowej niektórzy mogą skorzystać z dodatkowych środków finansowych, które mają za zadanie zrekompensować utratę przychodów. Świadczenie postojowe dotyczy tzw. samozatrudnionych i osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło).
W pakiecie składającym się na tarczę antykryzysową znalazł się zapis dotyczący świadczenia postojowego dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Wynosi ono co do zasady 2080 zł i jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kwota ta jest nieoskładkowana i nieopodatkowana. 

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Dla osób, które są zatrudnione na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, zostało przygotowane jednorazowe świadczenie finansowe, jeśli umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19. 
Kto może skorzystać ze świadczenia postojowego? Wśród warunków niezbędnych do ubiegania się o dodatkowe pieniądze wymienia się: 
  • wykonywanie umowy cywilnoprawnej zawartej przed 1 lutego 2020 roku,
  • przychód z umowy cywilnoprawnej - uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek o świadczenie postojowe - nie przekraczający kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (15 595,74 zł),
  • brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
  • zamieszkanie na terytorium Polski, bycie obywatelem RP lub posiadanie prawa czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP,
  • brak możliwości wykonywania umowy cywilnoprawnej w całości lub w części z powodu przestoju w prowadzeniu działalności.
Ponadto, jeśli suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek o świadczenie postojowe, wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Jak otrzymać świadczenie postojowe? [WNIOSEK- zleceniobiorcy]

Aby otrzymać świadczenie postojowe, zleceniodawca lub zamawiający musi złożyć wniosek RSP-C . Wnioski mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii
Wniosek o postojowe można przekazać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS do skrzynki na dokumenty. Nie należy wysyłać go e-mailem.
Do wniosku powinna zostać dołączona kopia umowy cywilnoprawnej. 
***

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych i prowadzących działalność

Świadczenie postojowe przewidziano także dla osób prowadzących działalność. Postojowe dla przedsiębiorców wynosi jednorazowo 2080 zł lub 1300 zł i ma zrekompensować utratę przychodów z prowadzonej działalności. 
Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł należy się, jeśli: 
  • przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 roku i przychód, który uzyskał w miesiącu przed miesiącem, w którym złożył wniosek o świadczenie był albo o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu, jaki uzyskał w miesiącu poprzedzającym, albo nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale,
  • rozpoczęto prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., ale została ona zawieszona po 31 stycznia 2020 r. i przychód, który uzyskano w miesiącu przed miesiącem, w którym złożono wniosek o świadczenie postojowe, nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale,
  • przedsiębiorca nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
  • przedsiębiorca mieszka na terytorium Polski i jest jej obywatelem lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na jej terenie.
Świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł należy się, jeśli:
  • przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. i rozlicza podatek kartą podatkową oraz jest zwolniony z opłacania podatku VAT, 
  • nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, 
  • mieszka na terytorium Polski i jest jej obywatelem lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na jej terenie. 
Dodatkowo, rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br. W przypadku osób samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br.

Jak otrzymać postojowe? [WNIOSEK - przedsiębiorcy]

Żeby wnioskować o postojowe, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek RSP-D Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia je na swojej stronie internetowej. Wniosek powinien zostać złożony najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
Wniosek można przekazać:
  1. drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  2. drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl,
  3. za pośrednictwem poczty,
  4. osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS)
Jak odwołać się od decyzji? Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z decyzją odmowną dotyczącą przyznania świadczenia postojowego, może odwołać się do sądu według Kodeksu Postępowania Cywilnego za pośrednictwem ZUS. Odwołanie powinno się złożyć pisemnie w terminie miesiąca od otrzymania decyzji.

Komentarze

Prześlij komentarz