Urlop wypoczynkowy w 2020 r. - ile dni, kiedy, gdzie?

Urlop wypoczynkowy 2020, ile dni, kiedy, gdzie

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. przysługuje jak dotychczas w wymiarze 20 lub 26 dni. Jeśli Tarcza 4.0 wejdzie w życie, o terminie wykorzystania urlopu zaległego podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii będzie decydował pracodawca. Dotychczas Kodeks pracy nakazywał wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września roku następnego. Kiedy i gdzie wyjechać na wakacje w 2020 r.?

Urlop wypoczynkowy w 2020 r.

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. będzie inny niż zawsze, bo w świecie ogarniętym pandemią koronawirusa. Internauci pytają o zasady korzystania z urlopu, wymiar, a przede wszystkim o to, czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop przymusowy. Co do zasady nic w przepisach prawa pracy dotyczących wypoczynku pracowników się nie zmienia. Należy jednak mieć na uwadze Tarczę antykryzysową 4.0, która przewiduje modyfikacje w zakresie urlopów zaległych. Czym jest urlop zaległy?


Zaległy urlop wypoczynkowy czyli urlop niewykorzystany w roku poprzednim

Urlop zaległy to wymiar urlopu, którego pracownik nie wykorzystał w roku poprzednim, a więc w roku, w którym nabył do niego prawo. Z każdym początkiem roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do nowej puli urlopu wypoczynkowego. W zależności od stażu pracy będzie to albo 20 albo 26 dni. Jeśli w 2019 r. dana osoba nie wykorzystała pełnej puli przyznanych dni, zgodnie z obowiązującą zasadą powinna wykorzystać je do końca września 2020 r. Kodeks pracy nakazuje skorzystanie z tego zaległego urlopu do 30 września roku następnego po roku nabycia prawa do urlopu. W praktyce pracodawca rzadko jednak przestrzegają tej regulacji i pracownicy „zbierają” większą liczbę dni urlopowych, które wykorzystują np. dopiero po 2 latach. Gdy pracodawca widzi, że pracownik dysponuje zaległym urlopem, może zgodnie z prawem nakazać mu wykorzystanie wszystkich dni zaległego urlopu do końca września. Jak już zostało wspomniane, nie zdarza się to często.
Pracodawcy za niedopilnowanie wykorzystania urlopu zaległego do wspomnianej daty grozi kara grzywny. W jego interesie leży więc niedopuszczenie do „zbierania” urlopu zaległego. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/05) potwierdził w omawianym przypadku uprawnienie pracodawcy do wysłania pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.


Urlop przymusowy

Wyżej opisana sytuacja stanowi jeden z przykładów, kiedy pracodawca może zmusić do wykorzystania urlopu. Kolejnym przypadkiem jest możliwość wysłania pracownika na urlop w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. Takie polecenie ma na celu wykorzystanie pełnego urlopu wypoczynkowego albo, jeśli jest to niemożliwe, jego części przed rozwiązaniem stosunku pracy. Należy bowiem pamiętać, że za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent urlopowy. Zatem gdy pracodawca udzieli urlopu w okresie wypowiedzenia, pracownik musi ten urlop wykorzystać.


Komentarze

  1. Przez tą prace zdalną to sie caly czas czuje jak na urlopie :D Coraz bardziej doceniam mieszkanie w domu, współczuje tym co siedzą zamknięci w blokach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co racja to racja, koornawirusa pomógł nam z mężem w decyzji o budownie domu :D

      Usuń
  2. Ja mam teraz urlop i co-od kwietnia praca zdalna, teraz też siedzę w domu :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Hehen my nie możemy jeździć a na egpp.pl forum biznesowe polsko-ukraińskie otworzy Prezydent Duda w Odessie :) To jest plus polityków, że soba jeździć mogą po świecie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Oni podróżują non stop!, my siedzimy w domu, a nawet gdyby ktoś się gdzieś koniecznie chciał wybrać to ląduje i.. od razu ciach - na kwarantannę :D

    OdpowiedzUsuń
  5. wspaniały blok i fajne treści

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz